Zalety domu do 35m2

W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na wybudowanie na swojej działce domku do 35 m2. Jakie zalety może mieć obiekt o tak niewielkim metrażu i co przyczyniło się do wzrostu popularności takich konstrukcji?

Łatwa procedura zgłoszenia

Największą zaletą domu do 35 m2 jest uniknięcie konieczności załatwiania wielu formalności, jak na przykład uzyskania pozwolenia na budowę lub zatrudniania jej kierownika. Inwestycja ta musi być wprawdzie zgłoszona, a sam obiekt musi spełniać inne wytyczne, nakładane na nas przez przepisy prawa budowlanego czy też miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niemniej jednak, uproszczona procedura dla wielu jest zachętą do wybudowania domu o tak niewielkim metrażu.

Koszty i czas budowy

Im większy metraż, tym większe koszty i czas trwania budowy - i odwrotnie. W przypadku obiektów do 35 m2 inwestycja ta nie odbije się na portfelu w takim stopniu, jak te o większym metrażu. Same prace budowlane też postępują dużo szybciej – czasami wystarczy tylko kilka dni!

Letniskowy czy całoroczny – różne sposoby wykorzystania

Wiele osób zastanawia się, czy domek do 35 m2 nadaje się do zamieszkania w nim na stałe. Taki obiekt może funkcjonować jako dom jednorodzinny, pod warunkiem, że spełnia wymagane przepisy prawne. Jednak u niektórych wątpliwości wzbudza jego dosyć niewielki metraż. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na podobnej liczbie metrów mnóstwo osób żyje przecież w blokach mieszkalnych. Jest to więc przede wszystkim kwestia rozsądnego rozplanowania wnętrza.

Jeśli 35 m2 to niewystarczająca przestrzeń do życia codziennego, to ten obiekt wciąż może funkcjonować jako domek letniskowy lub rekreacyjny. Dzięki drewnianym balikom, z których jest zbudowany, pięknie wpisze się w pozamiejskie krajobrazy i stworzy spokojną oazę, do której udawać będziemy się na weekendowe wyjazdy.

Estetyka wykonania

Na samym końcu odłóżmy na bok kwestie formalne i finansowe, i przyznajmy, że drewniane obiekty tego typu są po prostu bardzo ładne. Ich surowy, naturalny wygląd szczególnie przypada do gustu miłośnikom stylu skandynawskiego. Aż chce się w nich zamieszkać!


Gotowe projekty znajdziesz w katalogu dostępnym na: